İklim Değişikliğine Olumlu Etki


Son yıllarda bilim adamları ve iklim politikası uzmanları, ormanları kurtarmanın ve eski haline getirmenin - özellikle tropikal ormanların - küresel ısınmanın en kötü etkilerinden korunmak için gerekli olduğunu doğruladılar. 

İklim Değişikliğine Olumlu Etki

Çoğumuzun okulda öğrendiği bir dersi tekrar gözden geçirmeye değer: Ağaçlar, fotosentez sürecinde büyürken karbondioksiti emer ve onu yaşamamız için gereken oksijene dönüştürür. Aslında, hem yüksek verimli hem de ücretsiz olan fotosentezden daha büyük bir karbon yakalama teknolojisi yoktur.

Son yıllarda, bilim adamları ve politika yapıcılar, ormansızlaşmanın küresel ısınmayı nasıl tetiklediğine dair halkın farkındalığını oluşturmak için çalıştılar : Bir ağaç kesildiğinde, yalnızca verimli karbon depolama potansiyeli kaybolmakla kalmaz, ağaçta depolanan tüm karbon serbest bırakılır. atmosfere - ya ormanlar yandığında olduğu gibi hızlı ya da parçalanmış ormanların enkazı çürürken daha yavaş. Bu nedenle, ormanları sağlam tutmak, iklim değişikliğiyle mücadelede zahmetsizdir.

Büyük ölçekli yeniden ağaçlandırma, bir iklim çöküşünü engellemek için muazzam bir potansiyele sahiptir. Orman kaybını önlemek, iklim çözümünün yalnızca bir parçasıdır. Büyüyen ormanlar aslında, ilerleyen iklim saatimize karşı önemli soğutma kazanımları sağlayabilir. Science dergisinde yayınlanan yakın tarihli bir çalışmada, araştırmacılar, gezegenin şehirlerimizi ve çiftliklerimizi küçültmeden yaklaşık 2,5 milyar hektarlık ek ormanı destekleyebileceği sonucuna vardı. 

Rapora göre bu ek ağaçlar, son 150 yıldaki endüstriyel faaliyetler tarafından üretilen fazladan karbonu - tam olarak 200 gigaton karbonu - depolayabilir. Bu , tüm insan yapımı karbon emisyonlarının üçte ikisi. Çalışmanın sonuçları, ortak yazar Thomas Crowther'i küresel, büyük ölçekli bir yeniden ağaçlandırmayı "en iyi iklim çözümü", "herkesin beklediğinden çok daha güçlü" bir çözüm olarak tanımlamaya yöneltti. Diğer bir deyişle, hem ayakta duran ormanları korumalıyız hem de olabildiğince çok yenisini dikmeliyiz. Tüm bu açılardan değerlendirdiğimizde orman sertifikalarının iklim değişikliğine etkisinin azımsanamayacak ölçüde olduğu görülmektedir.