Sertifikalı Ahşap Ürünleri


FPC (Orman Koruma Konseyi)'nin orman sahiplerini ve işletmelerini sertifikalı ahşap ürünlerine teşvik etmekteki amacı, kereste ve odun ürünlerimizin çoğunun elde edildiği dünya ormanlarının çevresel olarak sürdürülebilir, sosyal açıdan yararlı ve ekonomik olarak uygulanabilir yönetim anlayışına dahil ederek, hayvan yaşam alanlarının ve yerli halkın haklarının korunmasına yardımcı olmak amacıyla doğal kaynakları korumaktır.

Sertifikalı Ahşap Ürünleri

Diğer malzemelerin yerine kullanılan her metreküp ahşap ortalama 1,1 ton CO₂ yerine geçer. Depolanan 0,9 ton CO₂'ye eklenirse, her metreküp ahşap toplam 2 ton CO₂ tasarrufu sağlayabilir.

Ağaçların büyümesi için güneş ışığı ve yağıştan biraz fazlasına ihtiyacı vardır. Ahşap, tüm ana akım yapı malzemeleri arasında en düşük somutlaşmış enerjiye sahiptir. Örneğin çelik üretmek, odun üretmek için gereken enerjinin 24 katını gerektirir.

Ahşap, ana akım yapı malzemeleri arasında en iyi ısı yalıtım özelliklerine sahiptir.
Betondan beş kat, tuğladan on kat ve çelikten 350 kat daha iyi olan ahşap, ısı yalıtımı için mükemmel bir malzemedir.

Odun ve kağıt yenilenebilir, yeniden kullanılabilir ve geri dönüştürülebilir kaynaklardır. Ahşap, FPC (Orman Koruma Konseyi) sertifikalı ormanlardan elde edilirse, alıcılar ve satıcılar, ahşap ürünlerinin yalnızca yenilenebilir değil, aynı zamanda sorumlu bir şekilde yönetilen ormanlardan geldiklerinden emin olabilirler. 

Ahşap aynı zamanda yeniden kullanılabilir bir kaynaktır ve geri dönüşümü çelik veya alüminyum gibi diğer malzemelere kıyasla daha az enerji gerektirir. Ahşap, çok yönlü ve dayanıklı bir malzemedir. Araştırmalar, binalarda ve iç mekanlarda sıcak, rahatlatıcı ve misafirperver olarak algılandığını göstermiştir.