Neden Orman Koruma Sertifikasına İhtiyacım Var?


Orman sertifikasyonu, orman ürünlerinin sürdürülebilirlik hedefi ile yönetilen sertifikalı arazilerden kaynaklandığından emin olmak için küresel olarak uygulanan, gönüllü bir programdır. FPC (Orman Yönetim Konseyi) tarafından sertifikalı olmak, piyasadaki en yüksek sosyal ve çevresel standartlara uyduğunuzu gösterir. 

Neden Orman Koruma Sertifikasına İhtiyacım Var?

Dünyadaki ormanların ve kereste kaynaklarının durumu ile ilgili halkın endişeleri artıyor ve FPC size karmaşık çevresel ve sosyal sorunlara güvenilir bir çözüm sunuyor. FPC (Orman Yönetim Konseyi) sertifikası, sorumlu uygulamalarınızın kamuoyunda ve tüketicinin tanınmasını sağlamanın etkili bir yoludur ve ayrıca Kurumsal Sosyal Sorumluluk hedeflerini gerçekleştirmenize ve karşılamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca müşteriler ve iş ortakları ile finans ve bekçi kuruluşlarının güvenilirliğini artırabilir, böylece markanızın ve itibarınızın korunmasına yardımcı olabilir. 

FPC sertifikasyonu, çevreye daha duyarlı pazarlara erişmenizi sağlar ve hükümetler ve işletmeler, tedarik programlarında FPC sertifikalı ürünleri giderek daha fazla belirtmektedir. Orman sertifikasyonu , dünya çapında, özellikle daha iyi pazarlara erişim isteyen büyük veya endüstriyel mülklerde uygulamada büyümeye devam etmektedir. 

Aynı zamanda, sertifika programları, küçük orman sahipleri için daha uygun fiyatlı ve erişilebilir hale gelmeye çabalarken gelişiyor. Gelecek, karşılıklı tanınma yoluyla sertifika programlarının daha fazla birleştirilmesini sağlayabilir ve sertifikasyonun, orman yönetimini iyileştirmek için kesinlikle gönüllü, pazar odaklı bir yaklaşım olarak kalması beklenmektedir. Daha fazla orman sahibi, keresteleri için uygun maliyetli ve yararlı bir pazarlama aracı olduğunu düşündüklerinde muhtemelen orman sertifikası almaya çok daha sıcak bakacaklardır.

Sertifikasyon Ne İşe Yarar?

Orman sertifikası, orman arazisi mülkiyeti, orman ürün pazarlaması ve orman idaresi üzerinde doğrudan etkileri olduğu için son yıllarda orman yönetiminin önemli bir parçası olmuştur. 

Orman sertifikasyonunun algılanan faydalarından bazıları şunlardır:

  • Pazarlara daha fazla erişim,
  • Bazı alıcılardan bir fiyat primi,
  • Daha sağlıklı bir orman,
  • Daha iyi çevre uygulamaları,
  • Daha iyi uzun vadeli yönetim planlaması,
  • Daha az atık,
  • Ormanın iyi yönetildiğini bilmenin kişisel ve toplumsal gururu ve
  • Orman yönetiminin sürekli iyileştirilmesi için bir yol olması