Orman Belgelendirme Türleri


Orman koruma ve orman yönetim hususlarında dünya üzerinde farklı sağlayıcılardan edinilebilen dört tür sertifika vardır ve bunlar; Orman yönetimi sertifikası, gözetim zinciri sertifikası, grup sertifikasyonu ve fiber kaynak kullanımı standardı olarak adlandırılırlar.

Orman Belgelendirme Türleri

En yaygın sertifika türü olan Orman Yönetimi sertifikası, üzerinde anlaşılan bir standarda göre belirli bir ormanlık alanın yönetimini değerlendirir. Orman yöneticisi başka ormanlara sahip olsa veya yönetiyor olsa bile, sertifikasyon tek bir yola özgü olabilir. Her üç sertifika programı da orman yönetimi sertifika standartlarına sahiptir.

Gözetim Zinciri Sertifikasyonu (CoC), ahşabı ormandan bitmiş ürüne kadar takip etmek için bir sistem sağlar. Gözetim zinciri sertifikası, sertifikalı odun satın alan, kullanan veya satan üreticiler, fabrikalar, distribütörler ve perakendeciler tarafından kullanılabilir. Sertifikasyon sistemini tanımlayan bir ürün etiketi ile birleştirilmiş bir gözetim zinciri sistemi, halka "sertifikalı" etiketli ahşap ürünün iyi yönetilen bir ormandan üretildiğini garanti eder. Sertifika etiketi, ilgili tüketicilerin ve sorumlu orman yöneticilerinin iyi yönetilen ormanlardan gelen ürünleri satın almalarına ve satmalarına yardımcı olur.

Grup Sertifikasyonu: Orman sertifikasyonundaki tüm denetim ve doğrulama süreçleri maliyetli olabilir. Grup sertifikasyonu, orman alanlarını bir profesyonel veya bir sertifika sahibi altında birleştirerek her bir sahibin sertifikasyon maliyetini düşürmek için tasarlanmış ABD orman sertifika programlarına yeni bir yaklaşımdır. Sertifikalı grupların mülkiyet hakkı olmayan veya mülk üzerinde herhangi bir yasal veya yönetim hakkına sahip olmayan ortak bir yöneticisi veya yönetim ekibi vardır. Grup yöneticisi, arazi sahipleri tarafından bazı ortak noktalara dayalı olarak sözleşme yapılan bir kişidir.

Bu model, ormancılara, kaynak yöneticilerine, toprak sahibi derneklerine, kooperatiflere, arazi tröstlerine ve diğer ormanlık alan sahibi veya yönetim gruplarına danışmanın sertifikalandırılmasına katkıda bulunur.

Fiber Kaynak Kullanımı Standardı: Bu program, öncelikle araziye sahip olmayan veya araziyi yönetmeyen odun tedarik eden firmalar içindir. Bu program, bu odun tedarik organizasyonlarının tedarik zincirindeki hammaddelerin, ormanlık alanın sertifikasyon durumuna bakılmaksızın yasal ve sorumlu kaynaklardan gelmesini sağlar. Elyaf kaynak sağlama gereksinimleri, su kalitesini korumak için en iyi yönetim uygulamalarını (BYP'ler) uygulamaya yönelik önlemleri, biyoçeşitliliği teşvik etmek için uygulamaları teşvik etmeyi ve arazi sahipleri sosyal yardım faaliyetlerini organize etmeyi içerir.