Orman Yönetimi Sertifikasyonu


Bir orman yöneticisi veya sahibi olarak sertifika, dikkatli ve uzun vadeli orman yönetiminizin tanınmasını sağlamanın bir yoludur. Sertifikasyon isteğe bağlıdır. Uluslararası ve ulusal olarak kabul edilmiş sorumlu orman yönetimi standartlarını karşılayıp karşılamadığını kontrol etmek için bağımsız bir kuruluş tarafından orman yönetiminin denetlenmesini içerir. 

Orman Yönetimi Sertifikasyonu

Orman yönetimi sertifikasyonu, ormancılık faaliyetlerini sürdürülebilir orman yönetimi standartlarına göre değerlendiren bağımsız kuruluşlar tarafından gerçekleştirilir. Üçüncü taraf orman yönetimi sertifikası, bir orman şirketinin yasal, sürdürülebilir bir şekilde ve sürdürülebilir orman yönetimi için dünyaca tanınan standartlara uygun olarak çalıştığına dair ek güvence sağlar.

Kereste gibi orman ürünleri daha sonra FPC etiketini taşıyarak, iyi yönetilen bir ormandan gelmesini ve sertifikasyonun faydalarını müşterilerinize aktarmanızı sağlar.

Orman sertifikasyonunun faydaları nelerdir?

Orman sertifikasyonu farklı gruplara farklı faydalar sunar:

  • Sorumlu orman yönetiminin hak ettiği kamuoyunun takdirini alın.
  • Perakendeciler ve yerel konseyler ve mimarlar gibi şartname hazırlayıcıları, orman yöneticilerinden ormanlarının iyi yönetildiğine dair bağımsız bir kanıt istemektedir.
  • Ahşabınız için rekabet avantajı kazanın.
  • Sertifikasyon, orman yöneticilerinin sahiplerine, yatırımcılarına ve / veya kendilerine sorumlu uzun vadeli yönetim hedeflerini karşıladıklarını göstermelerine yardımcı olur.
  • Tüketiciler satın alma kararlarında sertifika almayı düşünebilirler.
  • Orman şirketleri, sorumlu kaynak yöneticileri olduklarını göstermek için sertifika kullanabilir.
  • Halk, dünya çapındaki orman uygulamalarını iyileştirmede sertifikalandırmanın değerine bakabilir.

Orman yönetim sertifikasyonu denetimleri bağımsız, uluslararası onaylı ve akreditasyon sahibi belgelendirme kuruluşları tarafından yapılır.

Sertifika alma süresi, mevcut yönetim uygulamalarına ve dokümantasyon sistemlerine bağlı olarak değişebilir. FPC orman yönetimi sertifikasının nasıl alınacağı hakkında daha fazla bilgi için bize ulaşabilir ve uzman ekibimizden konu ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.