Orman Koruma Hakkında Merak Edilenler


Çevreyi önemsiyorsanız, muhtemelen ormanların gezegenimizin sağlığı için neden bu kadar önemli olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Değerli ekolojik sistemlerin korunmasına yardımcı olurlar ve karbondioksiti (CO2) atmosferden çıkarmaya yardımcı olmanın en iyi doğal yollarından biridir.

Merak Edilenler

Sorun şu ki, dünyanın dört bir yanındaki ormanlar saldırı altında ve ormansızlaşma endişe verici bir hızla gerçekleşiyor - dünyanın umutsuzca gelişmesi gereken ormanları tüketiyor. İnsanların ormanları korumaya yardımcı olmak için mücadele etmesinin bir yolu, sürdürülebilir orman yönetiminin desteğidir. 

Sürdürülebilir ormanlar, ormancılığın üç ana alanını - ekolojik, ekonomik ve sosyo-kültürel - dengelemenin yollarına odaklanır. Bu üç aşamalı yaklaşım, bir ormanın doğal güzelliğini korurken, rekreasyonel ve endüstriyel faaliyetlerin uygun rehberlik ve gözetimle ilerlemesine izin verir. 

Bu çeşitli ihtiyaçların ele alınmasına izin verilerek, ormanlar şimdi ve gelecek yıllar için daha iyi korunmakta ve korunmaktadır.

Basitçe ifade etmek gerekirse, bir orman sürdürülebilir olduğunda, yıllarca ortalıkta olacaktır - bu da onu insanların, hayvanların ve bitkilerin yaşaması, çalışması ve oynaması için ideal bir yer haline getirir. Bu hayali gerçeğe dönüştürmek için farklı yerler farklı yaklaşımlar gerektirebilir. 

Sürdürülebilirlik aynı zamanda ormanın ve çevredeki toplulukların ihtiyaçlarının da dikkate alınması anlamına gelir. Ancak sürdürülebilirlik, ormanın yalnız kaldığı anlamına gelmez. Aslında, birçok sürdürülebilir kalkınma programı, ormanı yönetmeye yardımcı olmak ve herkes ve dahil olan her şey için mümkün olan en büyük faydayı sağlamak için endüstrilerle birlikte çalışır. Bu çabalar, orman kaynaklarını sorumlu bir şekilde toplama ve yasadışı ağaç kesimini düzenleme yollarını içerir.

Orman Koruma Konseyi (FPC), geliştirdiği standartlar ve sertifikasyon programı sayesinde üretici ve tüketiciyi orman koruma ve orman yönetimi konularında sadece duyarlı izleyiciler değil, taşın altına elini koyacak birer unsur haline getirmeyi hedeflemektedir.