Ormansızlaşmaya Yönelik Çözümler


Ormansızlaşmanın önüne geçebilmek için öncelikle devletlerin konudaki düzenlemeleri, daha sonra FPC (Orman Koruma Konseyi) gibi kuruluşların getirdikleri standartlar son derece önemlidir. Ancak yinede her birey ormansızlaşmayı engelleme konusunda üzerine düşeni yapmak zorundadır.

Ormansızlaşmaya Yönelik Çözümler

Hükümet Düzenlemeleri 

Ormansızlaşmanın en iyi çözümü, ağaçların kesilmesini,  onu yönetmek için bir dizi kural ve yasayı uygulayarak azaltmaktır. Mevcut senaryodaki ormansızlaşma azalmış olabilir; ancak, varsaymak için çok erken olacaktır. Orman kaynaklarının para tüketen doğası, ormansızlaşmanın devam etmesi için yeterince cazip olabilir.

Ormanların Keskin Kesiminin Yasaklanması

Bu, orman örtüsünün tamamen tükenmesini engelleyecektir. Pratik bir çözümdür ve çok uygundur.

Ağaçlandırma

Kentsel yerleşimler için ağaç örtüsünün derisi yüzülmüş arazi, yakınlara ağaç dikmeye ve kesilen ağaçları değiştirmeye teşvik edilmelidir. Ayrıca, kesilen eski ağaçların yerine genç ağaçlar dikilerek kesimin değiştirilmesi gerekir. Ağaçlar her yıl birkaç girişim altında ekiliyor, ancak hala kaybettiklerimizle aynı değiller.

Kağıt Tüketimini Azaltmak

Günlük kağıt tüketiminiz arasında baskı kağıdı, defterler, peçeteler, tuvalet kağıdı vb. yer alır. Tüketimi azaltmaya, kağıt israfını azaltmaya ve ayrıca geri dönüştürülmüş kağıt ürünlerini tercih etmeye çalışmak önemlidir.

Kağıdın her iki yüzüne de basmak / yazmak, daha az tuvalet kağıdı kullanmak, kağıt tabak ve peçetelerden kaçınmak ve mümkün olan her yerde kağıtsız gitmek gibi şeyler uygulanmalıdır.

Başkalarını Eğitmek

Etrafımızdaki birçok insan, karşı karşıya olduğumuz küresel ısınma sorunundan tamamen habersiz. Ormansızlaşma gerçeklerini, sebeplerini ve sonuçlarını paylaşarak arkadaşlarınızı, ailenizi ve topluluğunuzu eğitebilirsiniz.

Daha Az Et Tüketmek

Hayvancılık, ormansızlaşmanın önde gelen nedenlerinden biri haline geldi. Daha az et yemeye çalışmak bir çözüm olabilir. Bazı insanlar için denemek zor olabilir. Bununla birlikte, günde sadece bir öğün için bile daha az et yemek, çevre üzerinde de aşırı bir etki yaratacaktır.

Sürdürülebilir, Orman Dostu Şirketlerden Satın Alma

Ormansızlaşmayı azaltmayı taahhüt eden şirketlerden satın almaya çalışmak önemlidir.

Ormansızlaşmaya Yatkın Ürünlerin Tüketimini Azaltın

Palm yağı, etrafımızda gördüğümüz her şeyde kesinlikle ortak bir bileşendir. Malzemelere hızlıca göz atmayı basit bir alışkanlık haline getirmek önemlidir. Soya fasulyesi bir başka ormansızlaşma etkin noktasıdır. Tüketimi azaltmanın veya organik, yerel soya ürünlerini tercih etmenin yollarını bulmaya çalışmak ve mümkünse ondan tamamen kaçınmak bu yollardan bazılarıdır.