Sürdürülebilir Ormancılık Nedir?


Sürdürülebilir ormanlar, hepimiz için doğal malzemeler sağlayarak ormanların varlığını sürdürmesi için kesilen ağaçların yerini alan sağduyulu bir politikanın sonucudur.

Sürdürülebilir Ormancılık Nedir?

Ormanlar karbonu depolayarak küresel iklimi düzenlemeye yardımcı olur ve biz insanların ürettiği fosil yakıt emisyonlarının yaklaşık yüzde 40'ını emerler.

Ormanlar ayrıca odun sağlar, şifalı bitkiler, yiyecek, vahşi yaşam ortamı, temiz su, manevi ve kültürel mihenk taşları ve birçokları için geçim kaynağı sağlar. Karada yaşayan hayvanların ve bitkilerin yaklaşık yüzde 70'i evlerini ormanlarda inşa ederken, dünyadaki insanların yüzde 25'inden fazlası - yaklaşık 1,6 milyar - geçim kaynakları için orman kaynaklarına güveniyor ve bunların 1,2 milyarı yiyecek ve nakit üretmek için ağaçları kullanıyor. Bu ekosistem hizmetlerinin ekonomik değerinin, ABD'nin GSYİH'sinin iki katı olan, yılda 33 trilyon dolar olduğu tahmin edilmektedir.

Bu gezegende insanlar olduğu sürece odun, kağıt hamuru ve diğer orman kaynaklarına talep olacak ve bu talebi karşılamaya çalışan işletmeler olacak. Dahası, ormanlarda yaşayan ve çalışan insanların her zaman ailelerini doyurmaları ve başlarına bir çatı koymaları gerekecektir.

Küresel ekonomimizdeki keskin eşitsizlikler, yasadışı ağaç kesimi ve kaçak avcılığı besleyen ekonomik çaresizliği artırıyor. Ormanlarımızı korumanın tek gerçekçi yolu, sürdürülebilir orman yönetimi uygulamalarını uygulamaktır.

Sürdürülebilir ormancılık çevrenin, vahşi yaşamın ve orman topluluklarının ihtiyaçlarını dengeleyerek ormanlarımızı gelecek nesiller için korurken makul gelirleri destekler. Kereste ve fındık, meyve, yağ ve bitki gibi diğer orman ürünlerinin üretiminden ve satışından yararlanmaya devam ederken, bir ormanın sağlığını ve uzun ömürlülüğünü korumak için bir topluluk veya işletmenin atabileceği birçok pratik adım vardır.

Sürdürülebilir ormancılık, şimdi ve gelecekte ihtiyacımız olan odun ve temiz su gibi doğal kaynakları sağlamak için ormanları korumak ve yönetmekle ilgilidir. Aynı zamanda, yaban hayatı yaşam alanı ve güzel manzaralar gibi ormandan değer verdiğimiz diğer şeyleri sürdürmek anlamına da gelir. Sürdürülebilir ormancılık, ormanın tüm bölümleriyle ilgilidir - ağaçlar, daha küçük bitkiler, topraklar, vahşi yaşam ve su. Ormanları orman yangınlarından, zararlılardan ve hastalıklardan korumayı ve benzersiz veya özel ormanları korumayı içerir.

Sürdürülebilir ormancılık, ileriye dönük düşünmeyi içerir. Hasattan sonra hangi ağaçların kalacağını düşünmek, hangi ağaçların kesileceğini düşünmek kadar önemlidir. 

Sürdürülebilir bir orman, ağaçların kesilmesi sırasında, sonunda olgun ağaçlara dönüşen fidelerle değiştirilecek şekilde dikkatle yönetilen bir ormandır. Bu, dikkatli ve ustaca yönetilen bir sistemdir. Orman, kağıt / karton endüstrisi için odun hamuru gibi odun ürünleri ve mobilya imalatı ve inşaat endüstrisi için ahşap esaslı malzemeler üreten bir çalışma ortamıdır. Yaban hayatının güvenliğini sağlamak ve doğal çevreyi korumak için büyük özen gösterilmektedir.