Yağmur Ormanı Nedir?


Yağmur ormanları, adından da anlaşılacağı üzere, çok miktarda yağış alan ormanlardır. Hem çok sık yağış alırlar, hem de metrekareye düşen yağış miktarı normal ormanlara göre oldukça fazladır.

Yağmur Ormanı Nedir?

Yağmur ormanları ayrıca milyonlarca benzersiz ekosistemden oluşurlar, evrimin, yaşamın ve çeşitliliğin yuvası ve bu bağlamda gezegenimizin merkezi sinir sistemleridir.

Tropikal yağmur ormanları, tümü dar bir ekvator arazisi şeridine sıkıştırılmış, dünyadaki karasal biyoçeşitliliğin yüzde 80'ine ev sahipliği yapmaktadır. Binlerce yıldır orman ekosisteminin bir parçası olan bu ormanlar milyonlarca insana da ev sahipliği yapıyorlar. 

Tropikal yağmur ormanları belki de en ikonik olanı olsa da, ılıman yağmur ormanları eşit derecede çeşitli ve güzeldir. Yağmur ormanları birlikte, dünyadaki en güzel, hayranlık uyandıran yerlerin ve canlıların galerisini sunar.

Yağmur ormanları, bazıları şu anki haliyle en az 70 milyon yıl boyunca hayatta kalan, Dünya'nın yaşayan en eski ekosistemleridir . Dünya yüzeyinin sadece % 6'sını kaplasalar da inanılmaz derecede çeşitli ve karmaşıktırlar, dünyadaki bitki ve hayvan türlerinin yarısından fazlasına ev sahipliği yaparlar. Bu, yağmur ormanlarını flora ve fauna açısından şaşırtıcı derecede yoğun hale getirir; 10 kilometrekarelik (4 mil kare) bir yama 1.500 kadar çiçekli bitki, 750 ağaç türü, 400 kuş türü ve 150 kelebek türü içerebilir. 

Yağmur ormanları Antarktika hariç her kıtada gelişir. Yağmur ormanlarının zengin biyolojik çeşitliliği , refahımız ve gezegenimizin refahı için inanılmaz derecede önemlidir. 

Tropikal yağmur ormanlarında 30 milyon kadar bitki ve hayvan türü yaşıyor. Pek çok egzotik ve güzel çiçek de dahil olmak üzere dünyadaki bitki türlerinin en az üçte ikisi yağmur ormanlarında yetişir.

Yağmur ormanları, hepimizin kendi evlerimizde kullandığı birçok ürünün kaynağıdır. Yağmur ormanlarından çeşitli yiyecekler sağlarız ve birçok ilaç sadece bu bölgelerde bulunan malzemelerden yapılır.